ITT Cannon, LLC CA06COMPG14S-7PBF80A176
CA06COMPG14S-7PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA06COMPG14S-7PBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA06COMPG14S-7PBF80A176.pdf
Availability of CA06COMPG14S-7PBF80A176
QUANTITY
CA06COMPG14S-7PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06COMPG14S-7PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA06COMPG14S-7PBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesSealing Gland
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06COMPG14S-7PBF80A176
Related LinksCA06COMPG14, CA06COMPG14S-7PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06COMPG14S-7PBF80A176 Details Description
Related parts for CA06COMPG14S-7PBF80A176
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
CONN HDR 20POS DUAL R/A 30GOLD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 20W OUT T/H datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
LED WHITE 5700K 80CRI SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf