ITT Cannon, LLC CA06EW24A28PWB02
CA06EW24A28PWB02 picture photo
Mfg. Part Number
CA06EW24A28PWB02
Brief Description
CONN PLUG 28POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA06EW24A28PWB02.pdf
Availability of CA06EW24A28PWB02
QUANTITY
CA06EW24A28PWB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06EW24A28PWB02
Internal Part NumberEIS-CA06EW24A28PWB02
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06EW24A28PWB02
Related LinksCA06EW24, CA06EW24A28PWB02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06EW24A28PWB02 Details Description
Related parts for CA06EW24A28PWB02
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 289 I/O 780HBGA datasheet.pdf
RES 5.60K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LC 22PF 100MA 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf