| Internal Part Number | EIS-CA06PG22-14S | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Family | Circular Connectors | |
| Series | MIL-DTL-5015, CA | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 19 | |
| Shell Size - Insert | 22-14 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Solder Cup | |
| Fastening Type | Threaded | |
| Orientation | N (Normal) | |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant | |
| Shell Material, Finish | Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated | |
| Contact Finish | Silver | |
| Features | Sealing Gland | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 22A | |
| Voltage - Rated | 500VAC, 700VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |