ITT Cannon, LLC CA06R24-28S
CA06R24-28S picture photo
Mfg. Part Number
CA06R24-28S
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA06R24-28S.pdf
Availability of CA06R24-28S
QUANTITY
CA06R24-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06R24-28S
Internal Part NumberEIS-CA06R24-28S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06R24-28S
Related LinksCA06R, CA06R24-28S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06R24-28S Details Description
Related parts for CA06R24-28S
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A datasheet.pdf
REG 3.3/1.8V 6A+6A 5VIN VERT datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 40MA 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 490MA 330 MOHM datasheet.pdf
LED PMI GREEN 1 125VAC WT FLAT datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf