ITT Cannon, LLC CA08COME20-15PF80-44
CA08COME20-15PF80-44 picture photo
Mfg. Part Number
CA08COME20-15PF80-44
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA08COME20-15PF80-44.pdf
Availability of CA08COME20-15PF80-44
QUANTITY
CA08COME20-15PF80-44 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA08COME20-15PF80-44
Internal Part NumberEIS-CA08COME20-15PF80-44
Lead Free Status / RoHS Status / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA08COME20-15PF80-44
Related LinksCA08COME20, CA08COME20-15PF80-44 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA08COME20-15PF80-44 Details Description
Related parts for CA08COME20-15PF80-44
IC FILTER ACT PROG 28-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MICRO 100C S 12" WHT JACKS datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf