Panasonic Electric Works CA1A-12V-N-5
CA1A-12V-N-5 picture photo
Mfg. Part Number
CA1A-12V-N-5
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Datasheet Download
CA1A-12V-N-5.pdf
Availability of CA1A-12V-N-5
QUANTITY
CA1A-12V-N-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA1A-12V-N-5
Internal Part NumberEIS-CA1A-12V-N-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCA
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current150mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage16VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance80 Ohms
Operating Temperature-30°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA1A-12V-N-5
Related LinksCA1A-1, CA1A-12V-N-5 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CA1A-12V-N-5 Details Description
Related parts for CA1A-12V-N-5
RES SMD 68K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
GDT 600V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A MPG06 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSG FMALE 19POS FLANGE datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf