ITT Cannon, LLC CA3100E14S-13SB08
CA3100E14S-13SB08 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-13SB08
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E14S-13SB08.pdf
Availability of CA3100E14S-13SB08
QUANTITY
CA3100E14S-13SB08 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-13SB08
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-13SB08
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange, Right Angle
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-13SB08
Related LinksCA3100E1, CA3100E14S-13SB08 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-13SB08 Details Description
Related parts for CA3100E14S-13SB08
BIT HEX 5/32" 0.98" datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 2A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf