ITT Cannon, LLC CA3100E18-10PYBF80A176
CA3100E18-10PYBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-10PYBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-10PYBF80A176.pdf
Availability of CA3100E18-10PYBF80A176
QUANTITY
CA3100E18-10PYBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-10PYBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-10PYBF80A176
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-10PYBF80A176
Related LinksCA3100E18-1, CA3100E18-10PYBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-10PYBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100E18-10PYBF80A176
IC 12BIT 400 KSPS ADC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
BALUN RF 2.3-2.7GHZ datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 STR datasheet.pdf