ITT Cannon, LLC CA3100E18-1SB05-15
CA3100E18-1SB05-15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-1SB05-15
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E18-1SB05-15.pdf
Availability of CA3100E18-1SB05-15
QUANTITY
CA3100E18-1SB05-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-1SB05-15
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-1SB05-15
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-1SB05-15
Related LinksCA3100E18, CA3100E18-1SB05-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-1SB05-15 Details Description
Related parts for CA3100E18-1SB05-15
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 A M/M FILE TRAN 6' datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 65W datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.25W DO214AC datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
3UF 50V 6.3X13 105C AXI datasheet.pdf