ITT Cannon, LLC CA3100E18-1SB15
CA3100E18-1SB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-1SB15
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E18-1SB15.pdf
Availability of CA3100E18-1SB15
QUANTITY
CA3100E18-1SB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-1SB15
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-1SB15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-1SB15
Related LinksCA3100E, CA3100E18-1SB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-1SB15 Details Description
Related parts for CA3100E18-1SB15
FUSE AUTO 60A 58VDC BLADE datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.156" (3.96mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG TAB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf