ITT Cannon, LLC CA3100E18-1SBF80-08
CA3100E18-1SBF80-08 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-1SBF80-08
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E18-1SBF80-08.pdf
Availability of CA3100E18-1SBF80-08
QUANTITY
CA3100E18-1SBF80-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-1SBF80-08
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-1SBF80-08
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange, Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-1SBF80-08
Related LinksCA3100E18, CA3100E18-1SBF80-08 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-1SBF80-08 Details Description
Related parts for CA3100E18-1SBF80-08
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 40 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
8CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STACKING datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E VIOLET datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 50A datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf