ITT Cannon, LLC CA3100E18-21PB
CA3100E18-21PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-21PB
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-21PB.pdf
Availability of CA3100E18-21PB
QUANTITY
CA3100E18-21PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-21PB
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-21PB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-21PB
Related LinksCA3100E, CA3100E18-21PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-21PB Details Description
Related parts for CA3100E18-21PB
REGULTR -5.2V1.0A 3PIN HSMD VTHT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.8V SNT-4A datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
3M 1.0KW 1.5KW POWER CABLE datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf