ITT Cannon, LLC CA3100E20-4PBF80A176
CA3100E20-4PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-4PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E20-4PBF80A176.pdf
Availability of CA3100E20-4PBF80A176
QUANTITY
CA3100E20-4PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-4PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-4PBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-4PBF80A176
Related LinksCA3100E20-, CA3100E20-4PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-4PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100E20-4PBF80A176
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-TSSOP datasheet.pdf
Crystal 13.0625MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
SNSW-DT QC 1/4" UL/CSA datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GENDER CHANGER DSUB 25POS F-F datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 170MA 3.304 OHM datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf