ITT Cannon, LLC CA3100E20-7PB05
CA3100E20-7PB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-7PB05
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E20-7PB05.pdf
Availability of CA3100E20-7PB05
QUANTITY
CA3100E20-7PB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-7PB05
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-7PB05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-7PB05
Related LinksCA3100E, CA3100E20-7PB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-7PB05 Details Description
Related parts for CA3100E20-7PB05
FUSE BOARD MNT 3.15A 24VDC 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 11A QC TERM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.287 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RELEASABLE TIE 20.5"L 250LB BLK datasheet.pdf
TAG ID RATINGS 5.75"X3" BLCK/YLL datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 2500VDC DRAWING T3 datasheet.pdf