ITT Cannon, LLC CA3100E22-14SBF80-05
CA3100E22-14SBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E22-14SBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E22-14SBF80-05.pdf
Availability of CA3100E22-14SBF80-05
QUANTITY
CA3100E22-14SBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E22-14SBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E22-14SBF80-05
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E22-14SBF80-05
Related LinksCA3100E22-, CA3100E22-14SBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E22-14SBF80-05 Details Description
Related parts for CA3100E22-14SBF80-05
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf