Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ19BA
D38999/20JJ19BA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ19BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ19BA.pdf
Availability of D38999/20JJ19BA
QUANTITY
D38999/20JJ19BA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ19BA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ19BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ19BA
Related LinksD38999/, D38999/20JJ19BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ19BA Details Description
Related parts for D38999/20JJ19BA
IC DAC 12BIT MULT 18-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 2.8A 23 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
TRANSFORMER OFF LINE 4000V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC MEMS 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf