Alt EP2A70F1508C7
EP2A70F1508C7 picture photo
Mfg. Part Number
EP2A70F1508C7
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 1060 I/O 1508FBGA
Datasheet Download
EP2A70F1508C7.pdf
Availability of EP2A70F1508C7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EP2A70F1508C7 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP2A70F1508C7
Internal Part NumberEIS-EP2A70F1508C7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/May/2007
Standard Package4
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAPEX II
Number of LABs/CLBs6720
Number of Logic Elements/Cells67200
Total RAM Bits1146880
Number of I/O1060
Number of Gates5250000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1508-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1508-FBGA (30x30)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP2A70F1508C7
Related LinksEP2A70, EP2A70F1508C7 Datasheet, Alt Distributor
EP2A70F1508C7 Details Description
Related parts for EP2A70F1508C7
CARDEDGE 20POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
VARISTOR 216V 12.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
HC STD-TIMER CONTACT datasheet.pdf
7W2P, D-SUB COMBINATION MALE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR FX16 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 35V T/H datasheet.pdf