ITT Cannon, LLC CA3100E28-12PBF80A176A232
CA3100E28-12PBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-12PBF80A176A232
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
CA3100E28-12PBF80A176A232.pdf
Availability of CA3100E28-12PBF80A176A232
QUANTITY
CA3100E28-12PBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-12PBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-12PBF80A176A232
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-12PBF80A176A232
Related LinksCA3100E28-12, CA3100E28-12PBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-12PBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3100E28-12PBF80A176A232
RELAY SSR 240VAC 1.2A TRIAC 8DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN HEADER IDC 7POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
48P.IEC-F FEM.CONN. datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf