ITT Cannon, LLC CA3100E28-21P
CA3100E28-21P picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-21P
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E28-21P.pdf
Availability of CA3100E28-21P
QUANTITY
CA3100E28-21P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-21P
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-21P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-21P
Related LinksCA3100, CA3100E28-21P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-21P Details Description
Related parts for CA3100E28-21P
RES SMD 200 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf