ITT Cannon, LLC CA3100E32-9SYB15
CA3100E32-9SYB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E32-9SYB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E32-9SYB15.pdf
Availability of CA3100E32-9SYB15
QUANTITY
CA3100E32-9SYB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E32-9SYB15
Internal Part NumberEIS-CA3100E32-9SYB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert32-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E32-9SYB15
Related LinksCA3100E3, CA3100E32-9SYB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E32-9SYB15 Details Description
Related parts for CA3100E32-9SYB15
FIXED IND 7.5UH 765MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf