ITT Cannon, LLC CA3100ER18-12PF80
CA3100ER18-12PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100ER18-12PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100ER18-12PF80.pdf
Availability of CA3100ER18-12PF80
QUANTITY
CA3100ER18-12PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100ER18-12PF80
Internal Part NumberEIS-CA3100ER18-12PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100ER18-12PF80
Related LinksCA3100ER, CA3100ER18-12PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100ER18-12PF80 Details Description
Related parts for CA3100ER18-12PF80
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 1000A AC/DC datasheet.pdf
SAW FILTER 433.92MHZ SM3838-8 datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
BONDING SCREW GREEN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE GP 1000V 240A SOT-227 datasheet.pdf