ITT Cannon, LLC CA3100ER18-4S
CA3100ER18-4S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100ER18-4S
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100ER18-4S.pdf
Availability of CA3100ER18-4S
QUANTITY
CA3100ER18-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100ER18-4S
Internal Part NumberEIS-CA3100ER18-4S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100ER18-4S
Related LinksCA3100, CA3100ER18-4S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100ER18-4S Details Description
Related parts for CA3100ER18-4S
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
MOD IPM 7PAC 1200V 15A datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 50MA 6.1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.9A 43 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMP CONTACT FOR HI-POS D-SUB datasheet.pdf
CUST INTERFACE CARD-RELAY CARD datasheet.pdf
FW1201G00=2020-FW RELAY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf