ITT Cannon, LLC CA3100F24-22SF80
CA3100F24-22SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F24-22SF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F24-22SF80.pdf
Availability of CA3100F24-22SF80
QUANTITY
CA3100F24-22SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F24-22SF80
Internal Part NumberEIS-CA3100F24-22SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert24-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F24-22SF80
Related LinksCA3100F2, CA3100F24-22SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F24-22SF80 Details Description
Related parts for CA3100F24-22SF80
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V 1111 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 2CH I OUT 38TSSOP datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 2 3.25-4.5MM WHT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 54.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAB ASSEMBLY 6 SCAPC&LCUPC 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf