ITT Cannon, LLC CA3100F24-7SBF80
CA3100F24-7SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F24-7SBF80
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F24-7SBF80.pdf
Availability of CA3100F24-7SBF80
QUANTITY
CA3100F24-7SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F24-7SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3100F24-7SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F24-7SBF80
Related LinksCA3100F2, CA3100F24-7SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F24-7SBF80 Details Description
Related parts for CA3100F24-7SBF80
RES SMD 22 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 100A DIN datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 11MM datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 672UBGA datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 108MA 6.75 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf