ITT Cannon, LLC CA3100F28-15SBF80
CA3100F28-15SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F28-15SBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F28-15SBF80.pdf
Availability of CA3100F28-15SBF80
QUANTITY
CA3100F28-15SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F28-15SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3100F28-15SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F28-15SBF80
Related LinksCA3100F2, CA3100F28-15SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F28-15SBF80 Details Description
Related parts for CA3100F28-15SBF80
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 7POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC OP AMP RRIO E-TRIM 8VSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A datasheet.pdf