ITT Cannon, LLC CA3100R14S-5SBF80A176
CA3100R14S-5SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R14S-5SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R14S-5SBF80A176.pdf
Availability of CA3100R14S-5SBF80A176
QUANTITY
CA3100R14S-5SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R14S-5SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100R14S-5SBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert14S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R14S-5SBF80A176
Related LinksCA3100R14S, CA3100R14S-5SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R14S-5SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100R14S-5SBF80A176
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.50V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GREEN .200 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER NATURAL SC TO ST datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS HI POWER RT ANG datasheet.pdf