ITT Cannon, LLC CA3100R28-21SBF80A176-05
CA3100R28-21SBF80A176-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R28-21SBF80A176-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R28-21SBF80A176-05.pdf
Availability of CA3100R28-21SBF80A176-05
QUANTITY
CA3100R28-21SBF80A176-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R28-21SBF80A176-05
Internal Part NumberEIS-CA3100R28-21SBF80A176-05
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R28-21SBF80A176-05
Related LinksCA3100R28-21, CA3100R28-21SBF80A176-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R28-21SBF80A176-05 Details Description
Related parts for CA3100R28-21SBF80A176-05
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC ST12A3 datasheet.pdf
LCD MOD 16X2 CHAR STN W/BKLT GN datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 11POS VERT datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 22POS .156 GREEN datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
LED CBI 4X1 RECT RED,RED,RED,RED datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 60POS GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf