ITT Cannon, LLC CA3100R28-21SWF80
CA3100R28-21SWF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R28-21SWF80
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R28-21SWF80.pdf
Availability of CA3100R28-21SWF80
QUANTITY
CA3100R28-21SWF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R28-21SWF80
Internal Part NumberEIS-CA3100R28-21SWF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R28-21SWF80
Related LinksCA3100R2, CA3100R28-21SWF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R28-21SWF80 Details Description
Related parts for CA3100R28-21SWF80
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2812 datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf