ITT Cannon, LLC CA3101E12S-A10PF80A176
CA3101E12S-A10PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E12S-A10PF80A176
Brief Description
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E12S-A10PF80A176.pdf
Availability of CA3101E12S-A10PF80A176
QUANTITY
CA3101E12S-A10PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E12S-A10PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E12S-A10PF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert12S-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E12S-A10PF80A176
Related LinksCA3101E12S-, CA3101E12S-A10PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E12S-A10PF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E12S-A10PF80A176
RES SMD 51K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 150A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC 6A 600V datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf