ITT Cannon, LLC CA3101E18-12PBF80A176
CA3101E18-12PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E18-12PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E18-12PBF80A176.pdf
Availability of CA3101E18-12PBF80A176
QUANTITY
CA3101E18-12PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E18-12PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E18-12PBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E18-12PBF80A176
Related LinksCA3101E18-, CA3101E18-12PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E18-12PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E18-12PBF80A176
HR10A, JACK, 10 POS W/SOCKET datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CABLE GRIP datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 280MA 130 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf