Vicor Corporation V110B28H150BG
V110B28H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B28H150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V110B28H150BG.pdf
Availability of V110B28H150BG
QUANTITY
V110B28H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B28H150BG
Internal Part NumberEIS-V110B28H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B28H150BG
Related LinksV110B2, V110B28H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B28H150BG Details Description
Related parts for V110B28H150BG
CONTROLLER HUMID/TEMP HVAC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V datasheet.pdf
CONN CABLE ROBOT STRAIGHT M8 5M datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.33A 100 MOHM datasheet.pdf