ITT Cannon, LLC CA3101E18-19PB15
CA3101E18-19PB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E18-19PB15
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E18-19PB15.pdf
Availability of CA3101E18-19PB15
QUANTITY
CA3101E18-19PB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E18-19PB15
Internal Part NumberEIS-CA3101E18-19PB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E18-19PB15
Related LinksCA3101E1, CA3101E18-19PB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E18-19PB15 Details Description
Related parts for CA3101E18-19PB15
REGULATOR 15V 5A VADJ HORZ datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 8-32 BRASS 1" datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ MCRPWR SOT23-5 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
ID DGTL SNGL 5K SPI 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
D SUB 9P FE ANG_S4_2,84 MM_BOARD datasheet.pdf
MIN D MA 15 P CRIMP CONNECTOR WI datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf