ITT Cannon, LLC CA3101E20-15PB01
CA3101E20-15PB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E20-15PB01
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E20-15PB01.pdf
Availability of CA3101E20-15PB01
QUANTITY
CA3101E20-15PB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E20-15PB01
Internal Part NumberEIS-CA3101E20-15PB01
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E20-15PB01
Related LinksCA3101E2, CA3101E20-15PB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E20-15PB01 Details Description
Related parts for CA3101E20-15PB01
CONN RECEPT 5POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
RES 4.65K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RJI KABEL 8XAWG26/7 CLASS E IP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MICRO 15 SKT 18"YEL A174 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 410MW SOD123 datasheet.pdf