ITT Cannon, LLC CA3101E20-8SB
CA3101E20-8SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E20-8SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E20-8SB.pdf
Availability of CA3101E20-8SB
QUANTITY
CA3101E20-8SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E20-8SB
Internal Part NumberEIS-CA3101E20-8SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E20-8SB
Related LinksCA3101, CA3101E20-8SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E20-8SB Details Description
Related parts for CA3101E20-8SB
FAN AXIAL 119X39MM 230VAC MX3B1 datasheet.pdf
IC CTRLR DGTL VOL/CHAN 24SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HPK08WE1050 1K PER PACK datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf