ITT Cannon, LLC CA3101E24-19SB
CA3101E24-19SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E24-19SB.pdf
Availability of CA3101E24-19SB
QUANTITY
CA3101E24-19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-19SB
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-19SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-19SB
Related LinksCA3101E, CA3101E24-19SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-19SB Details Description
Related parts for CA3101E24-19SB
IC INVERTER UHS SCHMITT US8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A TO277A datasheet.pdf
MCON 1.2 - LL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 28 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD ST3.5 30 SAU datasheet.pdf
WIRE GLOBAL LIMIT SW SOFTWARE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
187 FASTON RECP 16-12 016 TPBR datasheet.pdf
HDM 8SMPR160F200F K datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf