ITT Cannon, LLC CA3101E24-28SXBF80A176
CA3101E24-28SXBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-28SXBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E24-28SXBF80A176.pdf
Availability of CA3101E24-28SXBF80A176
QUANTITY
CA3101E24-28SXBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-28SXBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-28SXBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-28SXBF80A176
Related LinksCA3101E24-2, CA3101E24-28SXBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-28SXBF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E24-28SXBF80A176
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM2594APDBCKG datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf