ITT Cannon, LLC CA3101E24-5SWF80
CA3101E24-5SWF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-5SWF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E24-5SWF80.pdf
Availability of CA3101E24-5SWF80
QUANTITY
CA3101E24-5SWF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-5SWF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-5SWF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-5SWF80
Related LinksCA3101E2, CA3101E24-5SWF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-5SWF80 Details Description
Related parts for CA3101E24-5SWF80
FUSE BOARD MOUNT 4A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC D/A CONV 10BIT MICRPWR 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V Z5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
COUPLING datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf