ITT Cannon, LLC CA3101E24-9SB
CA3101E24-9SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-9SB
Brief Description
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E24-9SB.pdf
Availability of CA3101E24-9SB
QUANTITY
CA3101E24-9SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-9SB
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-9SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert24-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-9SB
Related LinksCA3101, CA3101E24-9SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-9SB Details Description
Related parts for CA3101E24-9SB
CAP CER 680PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V RECHARGE datasheet.pdf
ADAPTER PM2 TO PM3 MODULE datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX GRN 2.0" 4X4 datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf