ITT Cannon, LLC CA3101E28-11SB
CA3101E28-11SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E28-11SB
Brief Description
CONN RCPT 22POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E28-11SB.pdf
Availability of CA3101E28-11SB
QUANTITY
CA3101E28-11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E28-11SB
Internal Part NumberEIS-CA3101E28-11SB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E28-11SB
Related LinksCA3101E, CA3101E28-11SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E28-11SB Details Description
Related parts for CA3101E28-11SB
REGULATOR 1.8VADJ 3A 5VIN VRT datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.080DIA GOLD datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 2A TO-126 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 40MSPS 80HTQFP datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 12PS FREE HANG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 365 OHM 1% 5W datasheet.pdf