ITT Cannon, LLC CA3101ER20-3S
CA3101ER20-3S picture photo
Mfg. Part Number
CA3101ER20-3S
Brief Description
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101ER20-3S.pdf
Availability of CA3101ER20-3S
QUANTITY
CA3101ER20-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101ER20-3S
Internal Part NumberEIS-CA3101ER20-3S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-3
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101ER20-3S
Related LinksCA3101, CA3101ER20-3S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101ER20-3S Details Description
Related parts for CA3101ER20-3S
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 14MM datasheet.pdf
CONN HOUSING 20POS .100 DL datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 12"W datasheet.pdf
RES 261 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf