ITT Cannon, LLC CA3101R24-28SB
CA3101R24-28SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101R24-28SB
Brief Description
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101R24-28SB.pdf
Availability of CA3101R24-28SB
QUANTITY
CA3101R24-28SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101R24-28SB
Internal Part NumberEIS-CA3101R24-28SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101R24-28SB
Related LinksCA3101R, CA3101R24-28SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101R24-28SB Details Description
Related parts for CA3101R24-28SB
JUMPER-H1501TR/A2015A/H1501TR 12 datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 340V 250A TO220 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 2POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
BVL 7.62HP/04/90SFI 3.5SN BK datasheet.pdf
IC FLASH 512BIT 100MHZ 8TSSOP datasheet.pdf