ITT Cannon, LLC CA3102E10SL-3SZBF80-05
CA3102E10SL-3SZBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E10SL-3SZBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E10SL-3SZBF80-05.pdf
Availability of CA3102E10SL-3SZBF80-05
QUANTITY
CA3102E10SL-3SZBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E10SL-3SZBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E10SL-3SZBF80-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E10SL-3SZBF80-05
Related LinksCA3102E10SL, CA3102E10SL-3SZBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E10SL-3SZBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E10SL-3SZBF80-05
CONN STRAIN RELIEF 12 POS MR BLK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 38V SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 970 MOHM datasheet.pdf
INDENTER SOLISTRAND #8-6-4HD datasheet.pdf
RES SMD 61.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
SENSOR FIBER OPT THROUGH BEAM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf