ITT Cannon, LLC CA3102E16-9SXBF80-05
CA3102E16-9SXBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16-9SXBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E16-9SXBF80-05.pdf
Availability of CA3102E16-9SXBF80-05
QUANTITY
CA3102E16-9SXBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16-9SXBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E16-9SXBF80-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert16-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16-9SXBF80-05
Related LinksCA3102E16-, CA3102E16-9SXBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16-9SXBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E16-9SXBF80-05
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
SW ROTARY DIP ORN HEX STRGHT PCB datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 48POS STR PCB datasheet.pdf
INDICATOR 24V 16MM PROMINENT YEL datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC 1.5KE datasheet.pdf
OSC XO 35.328MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
UM MAT RAMP TRIM ALUM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf