Vishay/Dale RCL06123K60JNEA
RCL06123K60JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06123K60JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06123K60JNEA.pdf
Availability of RCL06123K60JNEA
QUANTITY
RCL06123K60JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06123K60JNEA
Internal Part NumberEIS-RCL06123K60JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06123K60JNEA
Related LinksRCL0612, RCL06123K60JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06123K60JNEA Details Description
Related parts for RCL06123K60JNEA
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 900 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SLOTTED WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf