ITT Cannon, LLC CA3102E16S-5SB01
CA3102E16S-5SB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16S-5SB01
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E16S-5SB01.pdf
Availability of CA3102E16S-5SB01
QUANTITY
CA3102E16S-5SB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16S-5SB01
Internal Part NumberEIS-CA3102E16S-5SB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16S-5SB01
Related LinksCA3102E1, CA3102E16S-5SB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16S-5SB01 Details Description
Related parts for CA3102E16S-5SB01
TRANSISTOR NPN SIGE RF SOT-343 datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR AMP 150PSI 4-20MA OUT datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZD7 PG11 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf