ITT Cannon, LLC CA3102E16S-5SBF80A176
CA3102E16S-5SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16S-5SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E16S-5SBF80A176.pdf
Availability of CA3102E16S-5SBF80A176
QUANTITY
CA3102E16S-5SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16S-5SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E16S-5SBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16S-5
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16S-5SBF80A176
Related LinksCA3102E16S, CA3102E16S-5SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16S-5SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E16S-5SBF80A176
IC REG LDO 3V 80MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 100V SCREW datasheet.pdf
IC MSFT DVR HALF-BRG 100V 10TDFN datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf