ITT Cannon, LLC CA3102E18-1PBF80F0-05
CA3102E18-1PBF80F0-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-1PBF80F0-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS
Datasheet Download
CA3102E18-1PBF80F0-05.pdf
Availability of CA3102E18-1PBF80F0-05
QUANTITY
CA3102E18-1PBF80F0-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-1PBF80F0-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-1PBF80F0-05
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-1PBF80F0-05
Related LinksCA3102E18-, CA3102E18-1PBF80F0-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-1PBF80F0-05 Details Description
Related parts for CA3102E18-1PBF80F0-05
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28HWQFN datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 64POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf