ITT Cannon, LLC CA3102E18-1SXF80A206
CA3102E18-1SXF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-1SXF80A206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E18-1SXF80A206.pdf
Availability of CA3102E18-1SXF80A206
QUANTITY
CA3102E18-1SXF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-1SXF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-1SXF80A206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-1SXF80A206
Related LinksCA3102E18-, CA3102E18-1SXF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-1SXF80A206 Details Description
Related parts for CA3102E18-1SXF80A206
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ENERGY METER 1 PHASE 20TSSOP datasheet.pdf
HEADER 31POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 880NM TO-18 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 9POS SMT 6.5MM datasheet.pdf