ITT Cannon, LLC CA3102E18-7SBF80-05
CA3102E18-7SBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-7SBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 1 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E18-7SBF80-05.pdf
Availability of CA3102E18-7SBF80-05
QUANTITY
CA3102E18-7SBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-7SBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-7SBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert18-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-7SBF80-05
Related LinksCA3102E18, CA3102E18-7SBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-7SBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E18-7SBF80-05
CONN RING TONG 4AWG #3/8 TIN datasheet.pdf
MODULE DDR2 2GB 200SODIMM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 1.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 100W datasheet.pdf
SL 5.08HC/13/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf