ITT Cannon, LLC CA3102E20-16SBF80A152-05
CA3102E20-16SBF80A152-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-16SBF80A152-05
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-16SBF80A152-05.pdf
Availability of CA3102E20-16SBF80A152-05
QUANTITY
CA3102E20-16SBF80A152-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-16SBF80A152-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-16SBF80A152-05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-16SBF80A152-05
Related LinksCA3102E20-16, CA3102E20-16SBF80A152-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-16SBF80A152-05 Details Description
Related parts for CA3102E20-16SBF80A152-05
CONN HEADER 36POS .100 DL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 16MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 12-28VIN 9V datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 17POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf